Cóż to za w dali ciemne widnieją błękity
Czy to sine jesieni skłębiły się chmury
Nie o ławą stanęły Świętokrzyskie Góry, To świecą gołoborza, to las mgłą okryty

S. Cieszkowski
Historia

Święta Katarzyna z najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich Łysicą , na skraju puszczy jodłowej w otulinę Świętokrzyskiego Parku Narodowego już od niepamiętnych czasów przyciągała swym urokiem i pozytywną energią przybyszów stając się miejscowością turystyczną, Perłą Gór Świętokrzyskich 


 
Tak wspomina swój pobyt w Świętej Katarzynie założyciel pierwszego schroniska w miejscowości i zarazem na terenie Królestwa Polskiego, Aleksander Janowski w Pamiętnikach Świętokrzyskich.
„Odcięci kordonem granicznym od Karpat i Tatr z Łysicy braliśmy miarę gór. Przez całe pamiętam, syn mazowieckich równin, to wstrząsające wrażenie, jakie zrobił na mnie szczyt Łysicy ukryty w chmurach (...) i te jodły obdzierające młodziutką wiosenną zieleń. Widziałem potem Alpy, Pireneje, Apeniny, ale to już nie było to! Widziałem Atlas, Kordyliery, Fudżijamę, ale to już nie było to.”
 

 

U podnóża Łysicy, w otoczeniu potężnych jodeł i wysokich paproci stoi kościół i klasztor pod wezwaniem Świętej Katarzyny (od którego nazwę przyjęła miejscowość) Jego mury, otacza osnuta licznymi legendami, pełna majestatu i uroku Puszcza Jodłowa o której pisał w utworze S. Żeromski że „Puszcza królewska, książęca, biskupia, świętokrzyska, chłopska ma zostać na wieki wieków jako las nietykalny, siedlisko bożyszcz starych, po którymi święty jeleń chodzi – jako ucieczka anachoretów, wielki oddech ziemi i życia, pieśń wieczności. Puszcza jest niczyja, ani moja, ani twoja, ani nasza, jeno boża święta. ” Te ostatnie zdanie zostało wyryte w kamieniu na skraju Puszczy przy drodze na Świętą Katarzynę. Natomiast ślady autora można obejrzeć w kaplicy grobowej Jankowskich zwanej „kapliczką Żeromskiego” Na jej wewnętrznej ścianie w dniu 2.09.1828 wyrył swoje podpisy Stefan Żeromski i jego kolega szkolny Jan Stróżecki. 


W puszczy na polanie znajduje się największa w okolicy drewniana kapliczka Św. Franciszka i obfite źródło w kamiennym kręgu. Według wierzeń woda ma właściwości lecznicze zwłaszcza w chorobach oczu i gardła, również nowożeńcy przyjeżdżają tu wierząc że ta cudowna woda spowoduje stałośc uczuć i nierozerwalność ich związku.

Święta Katarzyna ze względu na swój urok, liczne zabytki, świetną lokalizację w centrum Gór Świętokrzyskich i dużą ilość gospodarstw agroturystycznych, schronisk, pensjonatów gwarantujących komfortowy wypoczynek zgodnie z naturą, liczne szlaki turystyczne, wyciągi narciarskie, zbiorniki wodne i parki rozrywki jest miejscem które każdy chce odwiedzić.

Dużo wrażeń oraz pięknych widoków w najstarszych górach Europy, zaś szczególnie w Świętej Katarzynie i Dolinie Wilkowskiej życzą właściciele obiektów noclegowy oraz administratorzy portalu Zaborowscy.